Pozvali ste návštevu na záhradnú oslavu. Pripravili ste chutné pohostenie, naliali pohárik k prípitku a usadili hostí na záhradu, ktorú starostlivo zveľaďujete. Čo ale samotné sedenie? Nepokazte si dobrý dojem starými záhradnými stoličkami. Hoďte ich do nového kabátu, aby vám nerobili hanbu. Nie je to žiadna veda!

Zoznam potrebného vybavenia

Oživiť záhradné posedenie je jednoduchšie, než si myslíte. Na ich renováciu budete potrebovať iba minimálne vybavenie:

  • Brúsnu hubku
  • Čistič dreva
  • Štetec alebo valček
  • Lazúru
  • Ochranné pomôcky


Hĺbková starostlivosť o záhradný nábytok

Na náter vonkajších drevených stoličiek pôsobí množstvo vplyvov, ako napríklad vietor, slnečné lúče, dážď, krúpy, vlhkosť prostredia alebo drevokazný hmyz. Preto je v prvom rade dôležité zbaviť drevo viditeľných prejavov týchto vplyvov. To docielite starostlivým prebrúsením podkladu. Všetky nepriliehavé kúsky starého náteru musia ísť jednoducho preč.

Následne pomocou štetca alebo vlhkej handry zbavte povrch stoličky všetkých nečistôt z brúsenia. Na zašednuté miesta použite čistič dreva, ktorý sivé drevo zosvetlí a oživí jeho prirodzený tón.

Po približne 15 minútach opláchnite ošetrené miesta čistou vodou za pomoci záhradnej hadice alebo vedra. Nechajte drevo uschnúť a pristúpte ďalej k voľbe náteru.


Ako na voľbu náteru?

Pri voľbe lazúry alebo farby sa môžete riadiť rôznymi faktormi. Vybrať si môžete na základe dostupných odtieňov, podľa typu - syntetická či vodou riediteľná, alebo podľa náročnosti aplikácie.

Hľadáte tip na lazúru? Siahnuť môžete napríklad po vodou riediteľnej hrubovrstvej lazúre Balakryl Telux, ktorá ochráni drevo až po dobu 8 rokov. Zvýrazňuje kresbu a štruktúru dreva, navyše je rýchloschnúca. Vyberať môžete zo základných 8 odtieňov alebo si lazúru nechajte natónovať do ďalších desiatok odtieňov. Schnutie trvá minimálne 4 hodiny, k úplnému zaschnutiu dôjde za 24 hodín. Odporúčame aplikovať 2-3 nátery.

Nech už budete používať akúkoľvek lazúru alebo farbu, nezabudnite ju vždy najskôr dôkladne premiešať v plechovke. Pri aplikácii dodržujte návod na obale, predovšetkým dobu schnutia pred aplikáciou ďalších vrstiev a využitie ochranných pomôcok.


Ako udržať náter dlhodobo krásny?

Keď už sa rozhodnete pustiť do práce s renováciou starších drevených stoličiek, dajte si záležať na tom, aby vám náter čo najdlhšie vydržal. Preto nepodceňujte brúsenie, napúšťanie dreva a dodržiavanie postupov, ktoré uvádza výrobca na obale produktu.

Chystáte sa vyskúšať náš postup? Podeľte sa o výsledky na našom Facebooku.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

loader