Historická budova obľúbeného žilinského kultúrneho centra Stanica Záriečie aj jej okolie sú vďaka nadšencom opäť o čosi krajšie. Priestory skrášlili novými farbami od spoločnosti PPG s jej značkami ako Primalex a Balakryl a pribudol aj zaujímavý vonkajší mural.

Centrum v historickej budove bývalej železničnej stanice má bohatú históriu. Stanica Záriečie ponúka rôznorodé kultúrne a umelecké programy a aktivity pre miestnych obyvateľov a návštevníkov. Organizuje koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, workshopy a rôzne kultúrne podujatia. Okrem toho tam nájdete kaviareň a knižnicu. Jedným z hlavných cieľov tohto komunitného centra je podpora kultúry a umenia v regióne a poskytovanie priestoru pre umelcov a kultúrnych pracovníkov na vytváranie a prezentovanie ich diel.


V roku 2002 to bola nepríjemná chátrajúca budova, okolo ktorej ste sa aj báli prejsť,“ hovorí riaditeľ kultúrneho centra Stanica Zárečie Marek Adamov. „Postupne sme tu aj vďaka dobrovoľníkom vybudovali príjemné priestory s letným kinom, kde radi trávia čas cestujúci, deti sem chodia na krúžky, umelci si tu skúšajú svoj program. Je to jednoducho príjemné miesto, spájajúce všetky generácie. Sme miesto, ktoré ľudí obohacuje a preto sme veľmi radi, že grantový projekt Colorful Communities spoločnosti PPG nám v tomto úsilí pomôže aj vizuálne.“


Renováciou prešla staršia časť fasády, interiéry, lavičky aj komunitná záhrada s detským ihriskom. Zaujímavosťou je hlavne vonkajší mural, ktorý bol čiastočne maľovaný dobrovoľníkmi a prostredná časť, ktorá v lete slúži ako projekčné plátno letného kina, bola pomocou virtuálnej reality dokreslená animáciou.


Grantový projekt spoločnosti PPG Colorful Communities prišiel na Slovensko druhýkrát po piatich rokoch. „Vďaka energii a vášni dobrovoľníkov z radov zamestnancov PPG sme od spustenia programu v roku 2015 uskutočnili 500 projektov v takmer 50 krajinách,“ približuje ciele projektu Colorful Communities Andrej Benko, obchodný riaditeľ PPG pre Slovensko, divízia Architectural Coatings. „Naše farby skrášľujú mnohé priestory a preto ako globálny a lokálny líder v predaji náterových hmôt a farieb cítime povinnosť skrášľovať svet aj globálne. Na vytváraní krajších priestorov sa podieľajú dobrovoľníci z radov zamestnancov na všetkých rôznych pracovných pozíciách. Každý projekt tak spája ľudí, vytvára väzby a zároveň vracia energiu komunitám a priestorom, ktoré sa neraz nazývajú druhým domovom.“


Dobrovoľníci a zamestnanci spoločnosti PPG spolu s lokálnymi umelcami renovovali komunitné centrum Stanica Zárečie 24. a 25. októbra. Slávnostné otvorenie dokončených priestorov je naplánované na 15. 11. 2023 od 11:00 do 12:00 hod.


Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

loader