Strašia na vašich stenách diery po hmoždinkách, praskliny alebo nepekné spoje? Môžete sa ich zbaviť raz a navždy veľmi jednoducho. Existuje na to hneď niekoľko osvedčených postupov. Vyberte si ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Zakrývanie nerovností šľahaným tmelom

Zatmelenie nerovností a dier šľahaným tmelom predstavuje jednu z najjednoduchších možností tmelenia. Používa sa predovšetkým pri dierach po hmoždinkách a pri drobných prasklinkách.

Aplikácia šľahané tmelu je jednoduchá: pomocou stierky tmel premiešajte a drobné množstvo skrátka nanesiete na vadu, ktorú potrebujete zakryť. Aplikujte také množstvo telu, aby ste ním vyplnili celú dieru. Povrch potom stierkou uhladíte.

Po zaschnutí tmelu tmelené mieste obrúste brúsnou hubkou a očistite štetcom od prachu. Na záver stačí už iba pretrieť farbou.


Sadrovanie dier

Klasicky sa na vyplnenie nerovností povrchu a dier používa aj modelárska sadra. Jej nevýhodou však je, že si ju musíte vymiešať a treba s ňou pracovať veľmi rýchlo, aby nezmenila požadovnaú konzistenciu.

Pri miešaní sadry vždy postupujte podľa návodu na obale výrobku. Všeobecne platí, že na 100g sadry budete potrebovať približne 50ml vody. Do misky najskôr nalejte vodu a až potom postupne prisypávajte sadru. Tú dobre vmiešajte pomocou špachtle. Na zacelenie dier je lepšie použiť sadru v tuhšom stave.

Po zaschnutí povrch prebrúste a naneste naň vrstvu náteru. Pokiaľ by opravené miesto presvitalo, pokojne pridajte ešte druhú vrstvu náteru.


Ako tmeliť škáry?

Na škáry medzi sadrokartónmi či nedoliehajúce spoje v rohoch miestnosti jednoznačne použite tmel v tube. Ten aplikujete pomocu vytlačovacej pištole.

Doporučiť vám môžeme silikón akrylátový tmel, ktorý má vynikajúcu priľnavosť a môžete ho použiť v interiéri aj exteriéri.
Veľmi dobrý je taktiež univerzálny jednozložkový silikón, ktorý naviac obsahuje fungicídy a protiplesňové lítky. Hodí sa tak napríklad do kúpeľne. Naviac ho môžete použiť nielen na steny, ale aj na kov a plasty.

Malá vychytávka na záver: Správne nanesenie takéhoto tmelu môžete urobiť veľmi jednoducho - líniu tmelu skrátka rozmažete navlhčeným prstom.

Chystáte sa vyskúšať jeden z našich postupov? Podeľte sa s nami o fotky či videá pred a po na našom Facebooku.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

loader